در مورد خط لوریتین و خط پاپریک

خط پاپریک( محصول 1374) خط عمومی لری است که به ثبت گوگل و تایید یک سازمان مرجع بین المللی دیگر نیز رسیده است. این خط مبتنی بر الفبای عربی است ( البته خطوط لری عربی مبنای دیگری هم وجود دارد و آنها هم کاملا محترم).

خط لوریتین ( لریتین Luritin)خط لری مبتنی بر الفبای لاتین است( محصول ۱۳۹۵) و خطی خاص برای پژوهشگران لر، با دقت آوانگاری بالا تر نگارش و تلفظ کلمات لری و… خط علمی لری است. دوستان قرار نیست لوریتین جای پاپریک را بگیرد یا پاپریک جای لوریتین را بگیرد. هر دو لازم هستند و در سرجای خود‌ به آنها نیاز داریم

خط لوریتین دقت بالاتری نسبت به پاپریک دارد و دلیل آن هم امکانات بالاتر و استانداردسازی گسترده کاراکترهای مختلف لاتین مبنا است ولی در پاپریک به دلیل امکانات کمتر خطوط عربی و مشکلات استانداردسازی از چند آوا عمدا چشم پوشی شده است تا خط خیلی شلوغ نشود.

خط پاپریک خط اصلی و عمومی لری است و چون در سطح بین المللی ثبت شده و به رسمیت شناخته شده است و آموزش عمومی داده شده است یادگیری آن بر هر لر علاقمند به زبان و فرهنگ لری توصیه می شود هرچند ما شخصا هیچکسی را ملزم نمی کنیم. طبق قانون نیز خط اصلی و عمومی هر زبان در داخل کشور مبتنی بر الفبای عربی و فارسی است

ولی یادگیری لوریتین خاص علاقمندان، فعالان فرهنگی، زبان پژوهان و پژوهشگران و معرفی لری به خارجیان و… است و خط عامه و عمومی لری نیست.

واژه « پاپریک» ( پرپریک/پرپروک) به معنای پروانه است و دلیل این نامگذاری زیبایی و ظرافت کار با آن است. واژه« لوریتین» نیز تلفیقی از دو واژه Luri(لری) و Latin( لاتین) است زیرا لوریتین خطی برای زبان لری بر پایه الفبای لاتین است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *