معرفی فرهنگستان زبان لری

فرهنگستان مجازی زبان لری یک سامانه برخط برای پژوهش و بررسی مجموعه زبانهای لری است. فرهنگستان زبان لری کار خود را از سال 1393 شمسی آغاز نموده است و به صورتی گسترده به بررسی و پژوهش در تمام زمینه های مختلف نوشتاری و زبان شناسی مرتبط با مجموعه زبانهای لری می پردازد.

تا کنون سیستمهای الفبایی گوناگونی برای مجموعه زبانهای لری معرفی و استفاده شده است که به دلایل گوناگونی همچون سابقه کم در زمینه نوشتن به زبانهای لری توفیق چندانی نداشته اند، الفبای لری در هیچ یک از ساختارهای استاندارد بین المللی و یونیکد در زیر کد مجزایی به عنوان زبان لری معرفی نشده است. امروزه به دلیل رشد سریع فرآیند ارتباطات بشری و اهمیت فضای مجازی نوشتن از سبک سنتی و دست نویس گذشته به سمت سیستم نوشتاری الکترونیکی و تولید نرم افزار های استاندارد مرتبط تغییر حالت داده است.

فرهنگستان زبان لری با هدف تسهیل فرآیند آموزش خواندن و نوشتن سعی بر تدوین یک روش نوشتاری استاندارد برای مجموعه زبانهای لری دارد. بدون شک زبان و ادبیات لری می تواند نقش بسیار مهمی در جهت حفظ مواریث فرهنگی مشترک مردم لر و تعلیم و آموزش فرهنگ شفاهی مردم لر به کودکان لر زبان داشته باشد.

همچنین فرهنگستان زبان لری می کوشد با تدوین یک سیستم نوشتاری مدون و مشترک برای مجموعه زبانهای لری تلاشهای چندین ساله فرهنگ دوستان زبان لری را به نتیجه غایی و مطلوب برساند.

3 دیدگاه در “معرفی فرهنگستان زبان لری”

  1. علی

    سلام آقای موگویی عزیز
    اگر لطفا کنید فیلم های آموزشی خط را تو سایت قرار دهید خیلی خوب می شود حتی فیلم ها را روی ایمیلتان ارسال کردم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *