معرفی فرهنگستان زبان لری

فرهنگستان مجازی زبان لری یک سامانه برخط برای پژوهش و بررسی مجموعه زبانهای لری است. فرهنگستان زبان لری کار خود را از سال 1393 شمسی آغاز نموده است و به صورتی گسترده به بررسی و پژوهش در تمام زمینه های مختلف نوشتاری و زبان شناسی مرتبط با مجموعه زبانهای لری می پردازد.

تا کنون سیستمهای الفبایی گوناگونی برای مجموعه زبانهای لری معرفی و استفاده شده است که به دلایل گوناگونی همچون سابقه کم در زمینه نوشتن به زبانهای لری توفیق چندانی نداشته اند، الفبای لری در هیچ یک از ساختارهای استاندارد بین المللی و یونیکد در زیر کد مجزایی به عنوان زبان لری معرفی نشده است. امروزه به دلیل رشد سریع فرآیند ارتباطات بشری و اهمیت فضای مجازی نوشتن از سبک سنتی و دست نویس گذشته به سمت سیستم نوشتاری الکترونیکی و تولید نرم افزار های استاندارد مرتبط تغییر حالت داده است.

فرهنگستان زبان لری با هدف تسهیل فرآیند آموزش خواندن و نوشتن سعی بر تدوین یک روش نوشتاری استاندارد برای مجموعه زبانهای لری دارد. بدون شک زبان و ادبیات لری می تواند نقش بسیار مهمی در جهت حفظ مواریث فرهنگی مشترک مردم لر و تعلیم و آموزش فرهنگ شفاهی مردم لر به کودکان لر زبان داشته باشد.

همچنین فرهنگستان زبان لری می کوشد با تدوین یک سیستم نوشتاری مدون و مشترک برای مجموعه زبانهای لری تلاشهای چندین ساله فرهنگ دوستان زبان لری را به نتیجه غایی و مطلوب برساند.

5 دیدگاه در “معرفی فرهنگستان زبان لری”

 1. علی

  سلام آقای موگویی عزیز
  اگر لطفا کنید فیلم های آموزشی خط را تو سایت قرار دهید خیلی خوب می شود حتی فیلم ها را روی ایمیلتان ارسال کردم

 2. bardin

  سلام شکل صحیح نوشتن کلمات رو کجا میتونیم ببینیم یا سرچ کنیم و سوال دوم آیا کتابی به پاپریک یا لوریتین چاپ شده؟

  • Adminlor

   سلام دوست عزیز کانال فرهنگستان زبان لری با آدرس تلگرامی زیر https://t.me/thelurishacademy تمام آموزشها رو ریز به ریز داره و کتاب آموزش رسم الخط لری پاپریک هم چاپ شده توصیه سایت فرهنگستان کانالی هست که براتون آدرسش رو گذاشتیم ممنون از توجه و لطف شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *